^Do góry
baner

Strona główna

Witamy!

Bractwo Mokrego Pokładu

       Jesteśmy zespołem ludzi w większości związanych zawodowo z Odrą: marynarze, portowcy, stoczniowcy. Wielu z nas to absolwenci  nie istniejącego już Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu. Nie brakuje też w naszych szeregach sympatyków Odry i wodniactwa.

Bractwo powstało z inicjatywy profesora Politechniki Wrocławskiej, twórcy Fundacji Otwartego Muzeum Techniki i Muzeum Odry Stanisława Januszewskiego i Zbigniewa Priebe – jednego z pierwszych absolwentów TŻŚ. Panowie w czasie okazjonalnego spotkania  wiosną 2002 r. rozmawiali o chylącej się ku upadkowi branży żeglugi śródlądowej, o likwidacji we Wrocławiu szkoły żeglugowej. Prof. S. Januszewski zaproponował aby absolwentów szkoły, pracowników branży zjednoczyć w formie bractwa wodniackiego, z cyklicznymi spotkaniami na pokładzie HP Nadbór, którego gospodarzem jest FOMT. Z. Priebe na zjeździe absolwentów nagłośnił pomysł, który przyjęty został przez środowisko z dużą aprobatą. 

 

       6 czerwca 2002 roku odbyło się pierwsze spotkanie założycielskie. Ustalony został program i zasady działania. Przyjęta nazwa; Bractwo Mokrego Pokładu wypłynęła z deszczu, bo w czasie pierwszych spotkań na holowniku parowym  Nadbór  jego pokład był mokry, padał właśnie deszcz. Ustalono, że Bractwo jest fan-clubem Fundacji Otwartego Muzeum Techniki i wspiera jej działania na rzecz ochrony dziedzictwa kultury technicznej Polski, zwłaszcza zabytków i tradycji budownictwa wodnego, żeglugi, przemysłu stoczniowego, gospodarki wodnej. Pomaga w utrzymaniu zabytkowych jednostek pływających i rozbudowy Otwartego Muzeum Techniki, zwłaszcza w sferze ekspozycji i powiększania kolekcji zabytkowych jednostek pływających. Szczególnie zależy nam na integracji środowisk zainteresowanych żeglugą, gospodarczym  i turystycznym wykorzystaniem Odry.

         Działalnością Bractwa kieruje Kapituła. Przez wiele lat bardzo aktywnie działała ona w skladzie:

kmr Mieczysław Wróblewski – honorowy Komodor Bractwa, weteran II wojny światowej, obrońca polskiego wybrzeża, wieloletni kierownik Inspektoratu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu, nauczyciel zawodu w TŻŚ;

Zbigniew Priebe – starszy brat Bractwa, jeden z pierwszych absolwentów TŻŚ, mgr prawa administracyjnego,pracował  w Żegludze na Odrze, Navidze, a od lat 90-tych współwłaściciel firmy spedycyjnej;

Marian Kosicki – absolwent elbląskiej Szkoły Szturmanów, pływał po Odrze na barkach i parowcach, inżynier hydrotechniki, założyciel i redaktor naczelny biuletynu Bractwa „Prosto z Pokładu”;

Leszek Stelmaszyk – po komandorze  M.Wróblewskim  przejął kierownictwo Inspektoratu Żeglugi Śródlądowej;

Witold Samuel – absolwent PST Żeglugi Śródlądowej, wieloletni pracownik Żeglugi na Odrze, pływał na BM-kach, a przez wiele lat pełnił funkcję głównego nawigatora w ŻnO;

Aleksander Bielawski - absolwent TŻŚ, pracował w ŻnO, a po ukończeniu studiów wrócił do TŻŚ jako nauczyciel przedmiotów zawodowych.

           Obecnie skład Kapituły uległ znacznej zmianie. Na wieczna wachtę odeszli: Marian Kosicki 

(2007 r.), Mieczysław Wróblewski (2009 r.), Leszek Stelmaszyk (2014 r.). Nadal aktywnie w działalności 

Bractwa uczestniczą Zbyszek Priebe i Witold Samuel. Zbyszek, choć przekazał kierownictwo Bractwa Tadkowi  Sobiegrajowi, wciąż jest czynnie zaangażowany w wykonywaniu naszych zadań i uatrakcyjnianiu comiesięcznych spotkań. Ustalone jest, że spotykamy się w każdy pierwszy czwartek miesiąca. Czasem jednak z przyczyn obiektywnych zmieniamy termin spotkania, o czym informujemy każdorazowo na tej stronie.

         Członkiem Bractwa Mokrego Pokładu może zostać każdy, kto interesuje się wodniactwem, zabytkami techniki, chciałby od siebie coś wnieść w tym kierunku lub pragnie poznać historię żeglugi, budownictwa wodnego, wykorzystania dla potrzeb ludzi przepływającej Odrą wody. Nie trzeba żadnych formalności, nie trzeba żadnych zapisów ani opłacania obowiązkowych składek. Wystarczy przyjść na spotkanie, wysłuchać albo zabrać głos w omawianej sprawie. Serdecznie zapraszamy na pokład statków Muzeum Odry, przy Wybrzeżu Wyspiańskiego naprzeciw głównego budynku Politechniki Wrocławskiej.

 

Aktualności:

Koncert zespołu "szpetni" pt.: "Spowiedź podrywacza"

"Spowiedź podrywacza" to muzyczna opowieść młodego mężczyzny szukającego miłości swojego życia: historia przewrotna, pełna anegdot, ale i lirycznych chwil. Wybrane piosenki i teksty literackie stały się dla nas pretekstem do przedstawienia skomplikowanych relacji i niejednego miłosnego zawodu.

Więcej…

WIECZNA WACHTA - MARIAN HEISE 1942 - 2024

Dotarła smutna wiadomość o śmierci Mariana Heise - wieloletniego pracownika Żeglugi na Odrze. 

Pochodził z rodziny kolejarskiej od pokoleń związanej z Bydgoszczą. Absolwent III LO w Bydgoszczy oraz Politechniki Gdańskiej, gdzie studiował w lach 1960 – 1965 zakończone tytułem mgr inż. mechanik, specjalizacja maszyny cieplne tłokowe, odbył praktyki w stoczni w Finlandii w ramach wymiany studentów. Ukończył również studium podyplomowe na Uniwersytecie Gdańskim na kierunku ekonomika transportu (1973-1975).

Po ukończeniu studiów podejmuje pracę w P. P. Żegluga na Odrze, oddział w Szczecinie – na stanowisku starszy inż. nadzoru (1965 - 1967), za namową dyrektora Damskiego przeniósł się do Wrocławia: P. P. Żegluga na Odrze, oddział we Wrocławiu (od 1968) – i pracował kolejno jako: starszy inż. nadzoru, starszy mechanik, z-ca dyr. do spraw technicznych (do 1984), zmuszony do odejścia za przechowywanie materiałów poligraficznych i pomoc członkowi NSZZ Solidarność - akta w IPN. Podejmuje pracę w Zakładzie Transportu Mleczarskiego, gdzie pracuje do 2000 roku tj. do przejścia na emeryturę. Zapalony wędkarz, z wielką pasją śpiewał w chórze przy kościele parafialnym św. Franciszka we Wrocławiu.

W roku 2014 odznaczony medalem Niezłomni przyznawanym za działalność na rzecz Solidarności i walkę z komuną w latach 80-tych (http://solidarnosc.wroc.pl/wp-content/uploads/2014/12/ds352-net.pdf) Zmarł po ciężkiej walce z nowotworem 03.06.2024 r.

Rodzinie i Jego bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia.

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI

Kapituła Bractwa Mokrego Pokładu

 

Pogrzeb odbędzie się 12 czerwca o godz. 11,30 na cmentarzu przy ul. Bardzkiej we Wrocławiu.

Więcej…

22.06.2024 „Canticum Theatrum” – V Koncert urodzinowy Romana Kołakowskiego

Organizator: Strefa Kultury Wrocław
Data: 22.06.2024
Godzina: 18:00
Wstęp: biletowany
Kup bilet: https://bilet.strefakultury.pl/rezerwacja/termin.html?y=2024&m=6&back=1&idw=74
Cena biletu: 40 zł (normalny), 30 zł (ulgowy)
Miejsce wydarzenia: Impart Centrum, ul. Piłsudskiego 19

Dzień przed koncertem tj. 21 czerwca w Impart Centrum odbędą się przesłuchania konkursowe III edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Romana Kołakowskiego. Wybrani laureaci zaprezentują się na koncercie galowym. To już tradycja, że właśnie podczas finału, który w tym roku również odbędzie się przy Piłsudskiego 19, wystąpią najlepsi konkursowicze. Celem wydarzenia jest popularyzacja dorobku Romana Kołakowskiego, promocja uzdolnionej młodzieży, aktywizacja oraz wsparcie i integracja środowiska artystycznego, w szczególności młodych ludzi, wzajemna inspiracja i wymiana umiejętności.

W koncercie wystąpią: Bartłomiej Wiater, Damian Łukawski, Leszek Zduń, Dominika Dobrosielska, Adrianna Górka, Agata Grześkiewicz, Agata Klimczak- Kołakowska, Lilit Minasyan, Monika Szomko oraz zespół muzyczny, w którego skład wchodzą: Grzegorz Bukowski, Mateusz Dwornik, Mateusz Maniak, Szymon Chudy.

WIECZNA WACHTA - LIDIA BOSAK

 
Dotarła smutna wiadomość o śmierci w dniu 24.05.2024 r. wieloletniej pracownicy Żeglugi na Odrze - Lidii Bosak. Zmarła prowadziła bibliotekę techniczną w dziale rozwoju technicznego, mąż jej był głównym księgowym, rodzina bardzo związana z żeglugą śródlądową. Bardzo lubiana i ceniona przez koleżanki i kolegów, odznaczona srebrną odznaką zasłużona dla żeglugi śródlądowej.
Pogrzeb odbędzie się na Cmentarzu Komunalnym we Wrocławiu przy ul. Osobowickiej w dniu 1 czerwca (sobota) 2024 r. o godz. 12,30.
Rodzinie oraz jej bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia.
CZEŚĆ JEJ PAMIĘCI !
Kapituła Bractwa Mokrego Pokładu

WIECZNA WACHTA - TADEUSZ ROMAŃCZYK

 

Z przykrością informujemy, że zmarł Tadeusz Romańczyk absolwent TŻŚ z 1966 r. - wieloletni pracownik Żeglugi na Odrze. Po zdaniu matury podjął pracę w Żegludze na Odrze, początkowo pływał jako asystent, następnie za kapitana na pchaczach. Był wszechstronnym sportowcem, uprawiał narciarstwo i żeglarstwo, świetnie pływał, lubił się popisywać skokami do wody .  Podjął studia na AWF, które ukończył i awansował na kierownika działu socjalnego. Uruchomił ośrodek sobotnio – niedzielnego wypoczynku w Maniowie na wyrobisku po wydobyciu kruszywa, a po uruchomieniu zbiornika w Mietkowie utworzył bazę z żaglówkami  na tym akwenie. W zimie organizował wyjazdy na narty do Sokolca, Rzeczki, Karpacza lub Szklarskiej Poręby z noclegiem w Sosnówce w Ośrodku kolonijnym. Organizował wczasy dla rodzin na koszarkach w Dziwnowie. Po sprzedaży koszarek zakupił obiekt w Ustce, gdzie uruchomiono pensjonat dla pracowników ŻnO. Tadeusz miał smykałkę do majsterkowania, był tzw. ”złotą rączką” , naprawiał pralki, lodówki kuchenki i robił to profesjonalnie, że po zmianach ustrojowych uruchomił własną firmę i świadczył usługi dla mieszkańców Wrocławia w tym zakresie. Był osobą towarzyską i wesołą, lubił współzawodnictwo, chętnie brał udział w różnego rodzaju zawodach, najbardziej cieszyła go jazda na nartach, jego ulubionym stokiem do jazdy na nartach była „ściana” na trasie ze Szrenicy w Szklarskiej Porębie! Straciliśmy dobrego fachowca, sprawnego organizatora, dobrego ojca rodziny i kochającego dziadka  swoich wnuków. Rodzinie i Jego najbliższym składamy wyrazy głębokiego współczucia!

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI!

Kapituła Bractwa Mokrego Pokładu

Zarząd Stowarzyszenia TŻŚ

Pogrzeb odbędzie się na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu w dniu 17 maja (piątek)2024 o godz. 15,00.

Więcej…

Strona 1 z 10

Wyszukiwarka

Copyright © 2013. Mateusz Haglauer Rights Reserved.


Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Polityka cookies