Witamy!
Jesteśmy zespołem ludzi w większości związanych zawodowo z Odrą: marynarze, portowcy, stoczniowcy. Wielu z nas to absolwenci nie istniejącego już Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu. Nie brakuje też w naszych szeregach sympatyków Odry i wodniactwa.
Bractwo powstało z inicjatywy profesora Politechniki Wrocławskiej, twórcy Fundacji Otwartego Muzeum Techniki i Muzeum Odry Stanisława Januszewskiego i Zbigniewa Priebe – jednego z pierwszych absolwentów TŻŚ. Panowie w czasie okazjonalnego spotkania wiosną 2002 r. rozmawiali o chylącej się ku upadkowi branży żeglugi śródlądowej, o likwidacji we Wrocławiu szkoły żeglugowej. Prof. S. Januszewski zaproponował aby absolwentów szkoły, pracowników branży zjednoczyć w formie bractwa wodniackiego, z cyklicznymi spotkaniami na pokładzie HP Nadbór, którego gospodarzem jest FOMT. Z. Priebe na zjeździe absolwentów nagłośnił pomysł, który przyjęty został przez środowisko z dużą aprobatą.
6 czerwca 2002 roku odbyło się pierwsze spotkanie założycielskie. Ustalony został program i zasady działania. Przyjęta nazwa; Bractwo Mokrego Pokładu wypłynęła z deszczu, bo w czasie pierwszych spotkań na holowniku parowym Nadbór jego pokład był mokry, padał właśnie deszcz. Ustalono, że Bractwo jest fan-clubem Fundacji Otwartego Muzeum Techniki i wspiera jej działania na rzecz ochrony dziedzictwa kultury technicznej Polski, zwłaszcza zabytków i tradycji budownictwa wodnego, żeglugi, przemysłu stoczniowego, gospodarki wodnej. Pomaga w utrzymaniu zabytkowych jednostek pływających i rozbudowy Otwartego Muzeum Techniki, zwłaszcza w sferze ekspozycji i powiększania kolekcji zabytkowych jednostek pływających. Szczególnie zależy nam na integracji środowisk zainteresowanych żeglugą, gospodarczym i turystycznym wykorzystaniem Odry.
Działalnością Bractwa kieruje Kapituła. Przez wiele lat bardzo aktywnie działała ona w skladzie:
kmr Mieczysław Wróblewski – honorowy Komodor Bractwa, weteran II wojny światowej, obrońca polskiego wybrzeża, wieloletni kierownik Inspektoratu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu, nauczyciel zawodu w TŻŚ;
Zbigniew Priebe – starszy brat Bractwa, jeden z pierwszych absolwentów TŻŚ, mgr prawa administracyjnego,pracował w Żegludze na Odrze, Navidze, a od lat 90-tych współwłaściciel firmy spedycyjnej;
Marian Kosicki – absolwent elbląskiej Szkoły Szturmanów, pływał po Odrze na barkach i parowcach, inżynier hydrotechniki, założyciel i redaktor naczelny biuletynu Bractwa „Prosto z Pokładu”;
Leszek Stelmaszyk – po komandorze M.Wróblewskim przejął kierownictwo Inspektoratu Żeglugi Śródlądowej;
Witold Samuel – absolwent PST Żeglugi Śródlądowej, wieloletni pracownik Żeglugi na Odrze, pływał na BM-kach, a przez wiele lat pełnił funkcję głównego nawigatora w ŻnO;
Aleksander Bielawski - absolwent TŻŚ, pracował w ŻnO, a po ukończeniu studiów wrócił do TŻŚ jako nauczyciel przedmiotów zawodowych.
Obecnie skład Kapituły uległ znacznej zmianie. Na wieczna wachtę odeszli: Marian Kosicki
(2007 r.), Mieczysław Wróblewski (2009 r.), Leszek Stelmaszyk (2014 r.). Nadal aktywnie w działalności
Bractwa uczestniczą Zbyszek Priebe i Witold Samuel. Zbyszek, choć przekazał kierownictwo Bractwa Tadkowi Sobiegrajowi, wciąż jest czynnie zaangażowany w wykonywaniu naszych zadań i uatrakcyjnianiu comiesięcznych spotkań. Ustalone jest, że spotykamy się w każdy pierwszy czwartek miesiąca. Czasem jednak z przyczyn obiektywnych zmieniamy termin spotkania, o czym informujemy każdorazowo na tej stronie.
Członkiem Bractwa Mokrego Pokładu może zostać każdy, kto interesuje się wodniactwem, zabytkami techniki, chciałby od siebie coś wnieść w tym kierunku lub pragnie poznać historię żeglugi, budownictwa wodnego, wykorzystania dla potrzeb ludzi przepływającej Odrą wody. Nie trzeba żadnych formalności, nie trzeba żadnych zapisów ani opłacania obowiązkowych składek. Wystarczy przyjść na spotkanie, wysłuchać albo zabrać głos w omawianej sprawie. Serdecznie zapraszamy na pokład statków Muzeum Odry, przy Wybrzeżu Wyspiańskiego naprzeciw głównego budynku Politechniki Wrocławskiej.
Szanowni Państwo,
W efekcie działań informacyjno-promocyjno-edukacyjnych realizowanych przez Ministerstwo Infrastruktury w ubiegłym roku przygotowanych w ramach realizacji Planu Promocji Żeglugi Śródlądowej na rok 2022 udostępnionych następujących publikacji skierowanych do użytkowników śródlądowych dróg wodnych, promujących turystyczne korzystanie z dróg wodnych oraz edukujących w kwestii „dobrych praktyk żeglarskich” i zasad bezpieczeństwa:
Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 30 grudnia 2022 r. w wieku 77 lat zmarł Zdzisław Paździor, absolwent TŻŚ z 1965 r. klasa V N.
Całe swoje życie zawodowe związał z Remontową Stocznią Rzeczną „ODRA” we Wrocławiu.
W naszej pamięci pozostanie jako serdeczny, życzliwy przyjaciel. W każdej sytuacji można było na niego liczyć.
Z wielkim żalem żegnamy Cię Przyjacielu i dziękujemy, że byłeś z nami.
Rodzinie składamy wyrazy głębokiego współczucia.
W dniu 5 stycznia 2023 r. o godzinie 12.15 w kościele Świętego Wawrzyńca we Wrocławiu przy ul. Żernickiej 249 odbędzie się msza żałobna.
W dniu tym o godz. 13.00 prochy zmarłego zostaną złożone na cmentarzu przy ul. Trzmielowickiej w Leśnicy.
Na zdjęciu: Zdzichu stoi pierwszy od prawej.
Zdjęcie wykonano podczas odwiedzin u wychowawczyni klasy V N
Pani Zofii Wieszaczewskiej.
Po środku stoi św. pamięci Kaziu Mikołajuk
oraz z lewej strony zdjęcia stoi Włodek Kuza.
Kapituła Bractwa Mokrego Pokładu
Świąt wesołych i zdrowych
Uśmiechu i marzeń spełnienia
Radosnych świąt Bożego Narodzenia!
ŻYCZY KAPITUŁA BRACTWA MOKREGO POKŁADU
Więcej…
Przeglądając wycinki z prasy codziennej sprzed wielu lat napotkałam w Expresie Bydgoskim z dnia 29.06.2013 notatkę Wojciecha Mąki dot. Barki Lemara. Autor pisze, cytuję: „Barka o dźwięcznej nazwie LEMARA od kilku dobrych dni cumuje przy nabrzeżu Starego Portu. To kawałek żeglugowej historii miasta, która niebawem zostanie przekształcona w muzeum.”