^Do góry
baner

NAJWAŻNIEJSZE FORUM ŻEGLUGI ŚRÓDLĄDOWEJ W EUROPIE

CENTRAL COMMISSION FOR NAVIGATION ON THE RHINE; (CCNR), Centralna Komisja Żeglugi na Renie

CCNR – organizacja międzynarodowa utworzona w 1815 r. na mocy postanowień kongresu wiedeńskiego (tzw. Akt końcowy, art. 108-117. Na okres II Wojny Światowej organizacja została zawieszona. Reaktywacja Komisji nastąpiła w październiku 1945 roku. Początkowo miejsce Niemiec zajęły państwa okupacyjne, dopiero w 1950 roku RFN uzyskało prawo posiadania własnego przedstawiciela. Stany Zjednoczone wycofały się z organizacji dopiero w 1964 roku. Kolejne statutowe poprawki wprowadzone zostały w 1963 roku w Strasburgu, wszystkie konwencje zostają zintegrowane w jednolitą postać Zrewidowanej Konwencji o Żegludze na Renie. Od tej pory stanowisko przewodniczącego sprawowane jest przez państwa członkowskie w kolejności alfabetycznej. Celem organizacji było zapewnienie przestrzegania prawa wolności żeglugi na Renie, dbanie o jej bezpieczeństwo jak i rozwój, rozstrzyganie sporów pomiędzy państwami oraz koordynowanie prac hydrotechnicznych. Jej siedzibą jest Strasburg.(WIKPEDDIA)

THE EUROPEAN COMMITTEE FOR DRAWING UP STANDARDS IN THE FIELD OF INLAND NAVIGATION – EUROPEJSKI KOMITET STANOWIĄCY NORMY W DZIEDZINIE  ŻEGLUGI ŚRÓDLĄDOWEJ  „CESNI”

EUROPÄISCHEN AUSSCHUSSES ZUR AUSARBEITUNG VON STANDARDS IM BEREICH DER BINNENSCHIFFFAHRT – EUROPEJSKI KOMITET DS. ROZWOJU NORM W ŻEGLUDZE ŚRÓDLĄDOWEJ  

w skrócie „CESNI” 

Nazwa oficjalna w Polsce wymieniona na stronie UŻŚ w Szczecinie: Europejski Komitet Opracowania Wspólnych Standardów w Dziedzinie Żeglugi Śródlądowej ("CESNI") –także na stronie: KOMISJI EUROPEJSKIEJ (Bruksela, dnia 3.7.2019 COM(2019) 307 final 2019/0145 NLE)

https://ec.europa.eu/transparency/regdoc/rep/1/2019/PL/COM-2019-307-F1-PL-MAIN-PART-1.PDF

 O CESNI

Na wiosennej sesji plenarnej w Rotterdamie w czerwcu 2015 r. Centralnej Komisji Żeglugi na Renie (Central Commission for Navigation on the Rhine; CCNR) przyjęła rezolucję w sprawie utworzenia Europejskiego Komitetu do Spraw Opracowania Wspólnych Standardów w Dziedzinie Żeglugi Śródlądowej Decyzją CCNR ustanowiono Europejski Komitet ds. Rozwoju Standardów Żeglugi Śródlądowej („CESNI”). Ta decyzja przyspiesza rozwój jednolitych, nowoczesnych i przyjaznych dla użytkownika przepisów, a tym samym uwzględnia „Wizję 2018” CCNR dotyczącą zrównoważonego rozwoju żeglugi śródlądowej.

Utworzenie nowego organu roboczego odzwierciedla wspólną wolę Komisji Centralnej i Unii Europejskiej, by zbliżyć wątki kontroli politycznej na szczeblu europejskim, szczególnie w dziedzinie ustawodawstwa dotyczącego żeglugi śródlądowej.

Komitet ten skupia ekspertów z państw członkowskich Unii Europejskiej i Komisji Centralnej, a także przedstawicieli organizacji międzynarodowych w żegludze śródlądowej. Ważną rolę odegrywają przedstawiciele poszczególnych podmiotów i branż żeglugi śródlądowej. Tworząc ten komitet, Komisja Europejska i CCNR chcą uprościć procesy legislacyjne dotyczące żeglugi śródlądowej, aby doświadczenie CCNR mogło przynieść korzyści wszystkim partnerom instytucjonalnym i zainteresowanym stronom.

 GŁÓWNE ZADANIA CESNI

Europejski Komitet ds. Rozwoju Norm Technicznych dla Żeglugi Śródlądowej ma w szczególności następujące zadania:

o    wydawanie standardów technicznych w różnych obszarach, w szczególności w zakresie statków żeglugi śródlądowej, technologii informatycznych i załogi, do których odpowiednie regulacje na poziomie europejskim i międzynarodowym, w tym przepisy Unii Europejskiej i CCNR, mogą odnosić się w celu ich zastosowania;

o    doradzanie w zakresie jednolitej interpretacji i stosowania tych norm, sposobów stosowania i wdrażania odpowiednich procedur, trybu wymiany informacji i mechanizmów monitorowania między państwami członkowskimi;

o    doradzać w zakresie odchyleń i równoważności w odniesieniu do przepisów technicznych dla konkretnego pojazdu;

o    doradzać w ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa transportu, ochrony środowiska i innych obszarów żeglugi śródlądowej.

 Ważne akty prawne:

1.       Europejska norma ustanawiająca wymogi techniczne dla statków żeglugi śródlądowej (ES-TRIN), poniżej link do publikacji PDF:

https://www.cesni.eu/wp-content/uploads/2019/05/2017_01_PL_unoff_v.pdf

 2.       Umowa europejska dotycząca  międzynarodowego przewozu śródlądowymi drogami wodnymi towarów niebezpiecznych (ADN):

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20190001734/O/D20191734-01.pdf

3.     Link do: DYREKTYWY PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) 2017/2397 z dnia 12 grudnia 2017 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych w żegludze śródlądowej oraz uchylająca dyrektywy Rady 91/672/EWG i 96/50/WE (Tekst mający znaczenie dla EOG): 

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32017L2397&from=DE

 https://www.cesni.eu/en/professional-qualifications/

SPOTKANIE CESNI W DNIU 30 KWIETNIA 2020 R

Z powodu pandemii COVID 19 Europejski Komitet ds. Rozwoju Standardów Żeglugi Śródlądowej (CESNI) spotkał się na wideokonferencji w czwartek 30 kwietnia 2020 r. Było to oparte na udanych doświadczeniach stałych grup roboczych CESNI / TI i CESNI / QP, które spotkały się już w kwietniu w ten sposób. W spotkaniu wzięło udział dziewięć państw członkowskich (Belgia, Niemcy, Francja, Chorwacja, Luksemburg, Holandia, Austria, Szwajcaria i Republika Czeska), a także Komisja Europejska, komisje rzeczne (Dunaj, Mozela, Ren, Sawa), dziewięć uznanych przez CESNI Stowarzyszenia (CEMT, EDINNA, ETF, GERC, IVR, ESO, SEA Europe, EBU, VBW) i Ukraina jako państwo obserwacyjne. W tych szczególnych okolicznościach komitetowi przewodniczył po raz pierwszy Vojtech Dąbrowski, przedstawiciel Republiki Czeskiej.

Pandemia COVID-19: dyskusja na temat obecnych i przyszłych środków

Dyskusje koncentrowały się na obecnym kryzysie wywołanym pandemią COVID 19 i jej poważnym wpływie na europejską żeglugę śródlądową.

Wszyscy uczestnicy spotkania CESNI chcieli wysłać wspólny, skoordynowany komunikat, aby wesprzeć sektor w tych trudnych czasach. W oczekiwaniu na nadchodzące środki legislacyjne, szczególnie na poziomie CCNR lub UE, CESNI zalecił napisanie listu otwartego i zalecenie państwom członkowskim, aby okres ważności certyfikatów, deklaracji i innych dokumentów żeglugi śródlądowej wydanych przez władze krajowe pomimo ich wygaśnięcia ważności nie będzie karane, a jednocześnie realizujący cel bezpiecznej i zrównoważonej żeglugi śródlądowej. Komitet zaprosił również przemysł i komisje inspekcyjne do kontynuowania i / lub wznowienia dochodzenia i certyfikacji statków w jak największym stopniu. Ponadto CESNI zgodziło się dokonać przeglądu swojego programu prac na lata 2019–2021 przy wsparciu swoich grup roboczych na tle kryzysu zdrowotnego.

Znaczenie dyskusji przeprowadzonych na spotkaniu potwierdziło rolę CESNI jako europejskiej platformy wymiany, która jest szczególnie odpowiednia dla tego rodzaju pytań, nie tracąc z pola widzenia zakresu odpowiedzialności. W świetle obecnego kryzysu i jego poważnego wpływu na europejską żeglugę śródlądową współpraca między wszystkimi podmiotami w sektorze, w tym państwami, Komisją Europejską, komisjami rzecznymi oraz przedstawicielami handlu i przemysłu, powinna być kontynuowana w nadchodzących miesiącach bardziej niż kiedykolwiek.

Kontynuacja prac w zakresie przepisów technicznych, kwalifikacji zawodowych i technologii informatycznych

Praca CESNI i jego grup roboczych w zakresie przepisów technicznych dotyczących statków żeglugi śródlądowej, kwalifikacji zawodowych i technologii informatycznych ma zasadnicze znaczenie dla trwałego dobrobytu i bezpieczeństwa europejskiej żeglugi śródlądowej.

CESNI / PT - Przepisy techniczne dotyczące statków żeglugi śródlądowej

W dziedzinie przepisów technicznych dotyczących statków żeglugi śródlądowej postanowiono utworzyć tymczasową grupę roboczą ds. Ogniw paliwowych na statkach żeglugi śródlądowej , na wniosek Niemiec i w ścisłej współpracy z innymi państwami członkowskimi i sektorem. Głównym zadaniem nowej tymczasowej grupy roboczej będzie opracowanie projektu przepisów technicznych dotyczących stosowania systemów ogniw paliwowych na statkach żeglugi śródlądowej, które będą również zajmować się magazynowaniem, dystrybucją i przetwarzaniem paliw (zwłaszcza metanolu i wodoru). To po raz kolejny wzmocniło rolę CESNI w promowaniu innowacji i towarzyszących projektach pilotażowych.

Ponadto CESNI zatwierdziło publikację ulotki na temat „ Wzorca raportu dotyczącego badania kadłuba  na swojej stronie internetowej. Ten szablon, opracowany na podstawie sugestii Chorwacji po owocnej wymianie podczas spotkania komisji inspekcji statków w Wiedniu w 2018 r. , Jest przeznaczony dla komisji inspekcyjnych, które nie mają jeszcze takiego instrumentu.

Projekt standardu ES-TRIN 2021/1 został również sfinalizowany , podczas spotkania CESNI omawiającego pozostałe nierozstrzygnięte kwestie i planującego przyjęcie projektu w październiku 2020 r. Wejście w życie tej nowej edycji normy europejskiej dotyczącej przepisów technicznych dla statków żeglugi śródlądowej planowane jest na początek 2022 r., Z zastrzeżeniem niezbędnego dostosowania przepisów (w szczególności UE i CCNR). Główne tematy wydania 2021 to:

o    Przenośne gaśnice;

o    Baterie litowo-jonowe;

o    Udostępnianie i używanie indywidualnych urządzeń ochronnych słuchu;

o    Obniżenie limitów hałasu dla poruszających się i cumujących statków;

o    Drzwi w kajutach;

o    Wyjaśnienia dotyczące ważności certyfikatu unijnego na Renie.

Sekretariat CESNI pracuje obecnie nad projektem wyjaśnienia tych zmian.

Komitet zaprosił również grupę roboczą CESNI / PT do kontynuowania prac nad urządzeniami do zbierania i usuwania ścieków sanitarnych . Ten priorytetowy temat dotyczy obiektów na statkach pasażerskich, które już działają. W trakcie dalszych prac skutki takiego środka zostaną ocenione na poziomie europejskim. Są one zaplanowane na 2020 r. i zostaną przedstawione na następnym posiedzeniu komitetu.

CESNI / QP - kwalifikacje zawodowe

W obszarze kwalifikacji zawodowych CESNI przeanalizował dwa nowe standardy na spotkaniu, które grupa robocza CESNI / QP spełniła na swoim wirtualnym spotkaniu 22 kwietnia:

o    Standardy podstawowego szkolenia bezpieczeństwa osób pokładowych

Głównym celem jest stworzenie zharmonizowanych europejskich ram szkoleniowych. Dyrektywa (UE) 2017/2397 wymaga, aby podstawowe osoby pokładowe ukończyły podstawowe szkolenie w zakresie bezpieczeństwa zgodnie z wymogami krajowymi. Takie wymogi krajowe często jeszcze nie istnieją. Normy zapewniają zatem wysoki poziom wymagań bezpieczeństwa wszystkim członkom załogi;

o    Standardy standardowych zwrotów w czterech językach

Dyrektywa (UE) 2017/2397 wymaga umiejętności korzystania ze standardowych aplikacji do komunikowania się w kwestiach morskich zarówno na poziomie operacyjnym (marynarz, żeglarz, sternik), jak i na poziomie zarządzania (kapitan). Obecnie nie ma oficjalnego katalogu standardowych zwrotów obejmującego wszystkie istotne sytuacje nautyczne. Grupa robocza CESNI / QP polegała na użytecznej pracy instytutów szkoleniowych w ramach niemiecko-holenderskiego projektu INTERREG, który integruje wyrażenia idiomatyczne z aplikacją mobilną LE SINCP.

Przyjęcie tych dwóch nowych standardów planowane jest na spotkanie CESNI w październiku 2020 r. Uzupełniają europejskie ramy odniesienia ES-QIN , europejski standard kwalifikacji w żegludze śródlądowej.

Na kwietniowym spotkaniu zatwierdzono również publikację wyjaśnień dotyczących ES-QIN 2019 na nowej stronie internetowej CESNI / QP . Niniejszy dokument informacyjny dotyczy w szczególności standardów wzorów dokumentów załogi przyjętych w październiku 2019 r .:

o    Certyfikaty (szyper, ekspert LNG, ekspert żeglugi pasażerskiej)

o    Książki serwisowe kupców połączone z certyfikatami

o    Certyfikaty praktycznych egzaminów na symulatorze

o    Wysyłka książek

o    Dzienniki

Wyjaśnienia dokumentują charakterystykę próbek, instrukcje ich uzupełniania oraz konsekwencje związane z ich użyciem. Zapewniają również przegląd obecnej sytuacji w żegludze śródlądowej w tym obszarze i zawierają szczegółowe informacje na temat wymagań, jakie muszą spełnić próbki, możliwe alternatywy i korzyści wynikające z przyjęcia norm.

CESNI / TI - technologie informacyjne

W dziedzinie technologii informatycznych CESNI podjęło fundamentalną decyzję o utworzeniu nowego europejskiego standardu usług informacji żeglugi śródlądowej, ES-RIS, który spełniałby wszystkie specyfikacje techniczne dotyczące usług informacji żeglugi śródlądowej (standard ECDIS śródlądowy, standard AIS śródlądowy, standardowe komunikaty dla żeglugi śródlądowej, standard elektroniczny Komunikaty i standard testowy dla AIS śródlądowego). Pierwszy projekt może być dostępny pod koniec 2020 r. / Na początku 2021 r.

Na kwietniowym spotkaniu omówiono również projekt normy testowej dla AIS śródlądowego AIS 2021 / 3.0 w celu jej przyjęcia jesienią 2020 r. Niniejszy standard określa wymagania dotyczące metod badań i wymagane wyniki dla wewnętrznych urządzeń AIS na pokładzie. Standard testu AIS śródlądowego został zmieniony, aby dotrzymać kroku rozwojowi technicznemu i nowym ramom normatywnym.

Podziękowanie od Europejskiego Stowarzyszenia Twórców Inland Nautical Software (EADINS)

CESNI z przyjemnością nadało EADINS status uznanego stowarzyszenia pozarządowego i zaprosiło stowarzyszenie do udziału w jego pracach w przyszłości, szczególnie w dziedzinie technologii informatycznych. EADINS jest pozarządową organizacją non-profit działającą zgodnie z prawem belgijskim. Reprezentuje dużą liczbę firm zaangażowanych w rozwój oprogramowania do usług informacji żeglugi śródlądowej (RIS) na pokładzie lub na lądzie, i aktywnie uczestniczy we wdrażaniu RIS oraz we wdrażaniu rozwiązań w zakresie automatyzacji i cyfryzacji żeglugi śródlądowej .

Różne

Na koniec CESNI omówił także kilka aspektów swoich wewnętrznych działań. Komitet zbadał status państw obserwatorów uczestniczących w jego pracach, szczególnie w tymczasowych grupach roboczych. Uzgodniono kontynuowanie dyskusji na ten temat w nadchodzących miesiącach. Komitet wydał także pozytywną opinię w sprawie zmiany swojego regulaminu wewnętrznego, która w przypadku przyjęcia norm przewiduje możliwość zastosowania procedury pisemnej w wyjątkowych przypadkach. Proponowana zmiana zostanie sformalizowana w nadchodzących tygodniach. Niemniej jednak Komitet zgodził się nadal zajmować tym konkretnym punktem Regulaminu.

Nadchodzące spotkania i wydarzenia

CESNI planuje warsztaty w Strasburgu w dniu 12 października 2020 r. W celu zgromadzenia danych na temat wypadków w żegludze śródlądowej. Wydarzenie skupi się na harmonizacji gromadzenia danych na temat wypadków w żegludze śródlądowej w Europie, w szczególności na wymianie danych i różnicach metodologicznych. Więcej informacji zostanie podanych w późniejszym terminie.

Następne spotkanie CESNI zaplanowano na 13 października 2020 r. W Strasburgu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z oczekiwaniami, komisja z niecierpliwością oczekuje na ponowne powitanie członków w Palais du Rhin.

Z okazji 5-lecia CESNI, którego założenie i pierwsze spotkanie odbyły się w czerwcu 2015 r., Na 2020 r. Planowane są również różne środki komunikacji, w tym quiz na temat CESNI oraz specjalne wydarzenie dla szkół żeglugi śródlądowej i instytucji szkoleniowych. Aby zwiększyć świadomość zadań i działań Komitetu w europejskiej żegludze śródlądowej oraz promować wymianę poglądów, wydarzenie to odbędzie się na następnym spotkaniu CESNI / QP 4 listopada we współpracy z EDINNA, partnerami społecznymi i kilkoma podmiotami lokalnymi. Więcej informacji na temat tej inicjatywy zostanie podanych w późniejszym terminie.

Aktualności morskie;

http://publisher.am.szczecin.pl/images/pdf/AAM_01_101.pdf

 Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/94/UE z dnia 22 października 2014 r. w sprawie rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych;

http://cintre.zut.edu.pl/fileadmin/dok/5niskoemisyjna_zegluga_.pdf

 ES-TRIN 2019/1 - wymagania techniczne dla statków żeglugi śródlądowej;W celu zapewnienia sprawnego funkcjonowania rynku wewnętrznego, wysokiego poziomu bezpieczeństwa transportu i pewności prawa oraz w celu uniknięcia potencjalnych zakłóceń na rynku, należy przyjąć przepisy tymczasowe przedłużające ważność tych certyfikatów i świadectw, licencji lub zezwoleń, które wygasłyby w okresie od 1 marca 2020 r. do 31 sierpnia 2020 r., oraz utrzymujące ich ważność przez rozsądny okres w trakcie trwania i po zakończeniu pandemii COVID-19.”

(file:///C:/Users/MSI/Downloads/1_PL_ACT_part1_v2.pdf.pl.pdf)

http://cintre.zut.edu.pl/index.php?id=11351&no_cache=1

Informację przygotował: Władysław Wąsik w oparciu o wymienione strony w tekście.

Wyszukiwarka

Copyright © 2013. Mateusz Haglauer Rights Reserved.


Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Polityka cookies