Celem konferencji była prezentacja najnowszego stanu wiedzy, pogłębianie więzi nauki z praktyką, stworzenie forum gromadzenia i wymiany doświadczeń oraz wiedzy fachowej w kontekście współczesnych wyzwań naukowych i inżynierskich z uwzględnieniem zmian klimatu. Poniżej podajemy linki do materiałów pokonferencyjnych:
http://konferencjawroclaw.imgw.pl/zeszyt-streszczen/
Współczesnym wyzwaniom w dziedzinie meteorologii i gospodarki wodnej towarzyszy coraz ostrzejszy przebieg zjawisk hydrologicznych i meteorologicznych w postaci gwałtownych burz, tornad, intensywnych opadów – zarówno w ciepłej, jak i chłodnej porze roku – zamieci śnieżnych, długotrwałych susz, znaczących wzrostów temperatury i lokalnie gwałtownych wezbrań. W strefie międzyzwrotnikowej częstsze stają się potężne huragany, przynoszące bardzo duże straty materialne i ludzkie. Zagadnienia te wymagają kompleksowego, interdyscyplinarnego podejścia oraz rozwiązań, w których łączone są najnowsze osiągnięcia nauki i inżynierii. Stąd złożony charakter II Międzynarodowej Konferencji Meteorologia, Hydrologia, Ochrona Środowiska, Gospodarka Wodna, Żegluga – Badania Naukowe i Problemy, której celem jest prezentacja najnowszego stanu wiedzy, pogłębianie więzi nauki z praktyką, stworzenie forum gromadzenia i wymiany doświadczeń oraz wiedzy fachowej w kontekście współczesnych wyzwań naukowych i inżynierskich.
Dla środowiska ludzi żeglugi śródlądowej konferencja ma duże znaczenie w świetle odczuwalnych zjawisk na rzekach, gdzie coraz trudniej jest korzystać z potencjału ekonomicznego jaki niosą wody bez naruszenia walorów przyrodniczych. Zaprezentowane na konferencji referaty sygnalizują jakie czekają nas problemy i jednocześnie wskazują jakie należy podjąć działania aby ustrzec się katastrofy.
Za zgodą prof. Alfreda Dubickiego w załącznikach zamieszczamy pisemne wystąpienia:
W środowisku żeglugowym od lat poruszane są te problemy, które wywołują zdziwienie a także niezadowolenie z usytuowania Biura Modernizacji Odrzańskiej Drogi Wodnej w Szczecinie oraz braku ograniczenia perspektywy czasowej przywrócenia możliwości żeglugi na Odrze dla ekonomicznie opłacalnych przewozów towarowych!