Transport wodny może zmienić swoją pozycję jako energooszczędnej i czystej metody transportu, a tym samym pozostać liderem w dziedzinie czystego transportu.
Żegluga śródlądowa ma długą tradycję, w której napęd nigdy nie był celem samym w sobie. O podróżowaniu i żeglowaniu bez emisji; odchodzenie od silników węglowych, parowych i spalinowych zasilanych paliwami kopalnymi staje znakiem czasu. Dzięki tym wszystkim sposobom napędu bezemisyjnego transport wodny okazał się najbardziej energooszczędnym transportem ładunków od jego początków.
Jednak cele społeczne radykalnie zmieniają wymogi napędu w żegludze śródlądowej. Aby wnieść proporcjonalny wkład w redukcję emisji gazów cieplarnianych, żegluga śródlądowa będzie musiała do 2028 r. zmniejszyć emisje CO2 o prawie 49 % w porównaniu z 1990 r.
Oczywiste jest, że dla ochrony klimatu wykorzystanie paliw kopalnych musi być stopniowo zmniejszane. Ponadto celem jest znaczne zmniejszenie emisji NOx i cząstek stałych z eksploatowanych silników okrętowych w szybkim tempie. Dostosować się żeglugi do wymogu bezemisyjności, jest technicznie możliwe i społecznie pożądane. Napędy dostosowuje się za pomocą dodatkowych pakietów filtracyjnych lub paliw alternatywnych. Emisje z silników dostosowanych technicznie i z silników wykorzystujących paliwa alternatywne są certyfikowane za pomocą pomiaru na rurze wydechowej.
Żegluga śródlądowa współpracuje z holenderskim przemysłem produkcji morskiej nad rozwiązaniami przyszłości, które są odpowiednie do wielkości statku i obszaru żeglugi. Paliwa biologiczne, napędy hybrydowe, napędy elektryczne, jak pokazano tutaj w mts Bacchus, LNG, wodór i techniki, które nie zostały jeszcze dopracowane, ale to nie są wszystkie możliwe opcje rozwiązań. Ponadto właściciele statków i ładunków w różnych łańcuchach logistycznych będą musieli znaleźć wspólne rozwiązania, aby transformacja była finansowo wykonalna, tak aby zagwarantować, że emisje mieszczą się w normach lub są bezemisyjne.
Tak poważne zmiany często mają głębokie skutki. Przejście na zrównoważoną żeglugę śródlądową wymaga znacznych inwestycji. Oprócz liderów, którzy z powodzeniem wprowadzają postęp, będą też tacy, którzy nie podołają tym wymogom. Statki i przedsiębiorstwa, dla których przejście na bezemisyjność nie będzie wykonalne i dla których nie znajdzie się żadne przyszłościowe uzasadnienie biznesowe zmuszone zostaną do zaprzestania działalności.
Oprócz kosztów inwestycyjnych pojawiają się również możliwości obniżenia kosztów operacyjnych. Proponowana jest możliwość wniesienia wkładu finansowego z funduszy transformacji energetycznej w celu pobudzenia modernizacji statków. Wkłady te będą stanowić dodatkową zachętę ze strony rządu na rzecz rozwoju towarowego transportu wodnego.
Od początku 2021 roku Ministerstwo Infrastruktury i Gospodarki Wodnej Holandii udostępniło łącznie 76,7 mln euro na zakup katalizatora SCR lub nowoczesnego silnika. Program dotacji ma na celu głównie redukcję CO2, NOx i PM. 1 stycznia zostaną opublikowane budżety na 2022 rok. Armatorzy mogą otrzymać dotację na zakup i instalację:
Środki mające na celu ograniczenie emisji hałasu są również kwalifikowalne, jeżeli są bezpośrednio związane z jedną z powyższych inwestycji. Uwaga: w 2021 r. pieniądze z dotacji na katalizatory SCR są nadal dostępne.
Dotacja wynosi maksymalnie 40% kosztów inwestycji. W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw można to zwiększyć odpowiednio do 50% i 60%. Maksymalna kwota do wypłaty na wniosek wynosi 200 000 €,-.
Informacje opracował Władysław Wąsik na podstawie art. ze strony: Program subsydiowania w celu zwiększenia zrównoważonego charakteru statków śródlądowych | EICB.nl