W biuletynie CBRB 2021-26 zamieszczono informacje o Konferencji w sprawie rozszerzenia zakazu zrzutów ścieków ze statków powyżej 12 miejscami dla pasażerów.
CVP postanowiło zmienić część C, aby rozszerzyć zakaz zrzutu ścieków bytowych ze statków pasażerskich od 12 do 50 osób. Zakaz zrzutów dotyczy zarówno wody szarej (ścieki bytowe), jak i wody czarnej (woda z toalety) i wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r. Oznaczałoby to, że statki pasażerskie musiałyby mieć na pokładzie własne szambo tj. zbiornik na ścieki lub pokładowy system oczyszczania wymagany już przy pierwszym odnowieniu certyfikatu po 2030 r. W rzeczywistości jest to już wymóg dorozumiany, ponieważ w większości portów obowiązuje zakaz zrzutów. Oznacza to, że w portach brudna woda musi być gromadzona w zbiorniku na ścieki i może być odprowadzana tylko do oczyszczalni lub do kanalizacji lądowej.
Problem polega na tym, że większość portów nie ma jeszcze możliwości odbioru ścieków statkowych. Dla właścicieli statków pasażerskich bez zbiornika na ścieki lub pokładowego systemu oczyszczania jest to dobry moment na zastanowienie się nad wyborem technologii i jej instalacją. Niezależnie od technologii, ważne jest zbudowanie infrastruktury potrzebnej do odbioru ścieków domowych z tego segmentu floty, oprócz sieci, która jest już dostępna. Konieczne będzie stworzenie warunków do odprowadzania ścieków ze statków na przystaniach pasażerskich oraz w portach. Przedstawiciele Grupy Członków Transportu Pasażerskiego CBRB dołączyło do grupy roboczej innej organizacji branżowej BBZ (Vereniging voor Beroepschartervaart), aby wspólnie nad tym pracować.
Wspólnie myślimy o celach, warunkach i sposobie, w jaki sposób te cele muszą zostać osiągnięte, aby dojść do możliwie wykonalnego rozwiązania. Skład członków ma ogromne znaczenie dla osiągnięcia jak najpełniejszego obrazu użytkowników portów i pożądanej technologii. Stworzona ankieta została wysłana do członków Ledegroep Personenvervoer. Wyniki tego badania zostaną udostępnione grupie roboczej i będą omówione w późniejszym terminie z organami odpowiedzialnymi za budowę infrastruktury statkowej i portowej.
Informacje i zdjęcie pochodzą: Biuletyn 2021 - 26 (binnenvaart.nl)
O odprowadzaniu ścieków w żegludze śródlądowej piszemy w Biuletynie Prosto z Pokładu nr 183 na stronach 21 - 23 pod adresem:
biuletyn_prosto_z_pok__adu_nr_183___2020__6_.pdf (bractwomp.eu)