Jak co roku Fundacja Otwartego Muzeum Techniki prezentuje statki Muzeum Odry, zachęcając do podróży w czasie i przestrzeni, do czasów kwitnącej żeglugi śródlądowej.
Główną atrakcją tegorocznej edycji będzie:
1. pokaz autorski krótkometrażowego filmu dokumentalnego Marcina Lesisza "Przystań". Jest to najnowszy film tego młodego dolnośląskiego dokumentalisty, w którym uchwycił historyczny moment zamknięcia ostatniej na Dolnym Śląsku przeprawy promowej na rzece Odrze. Muzykę do obrazu napisał Michał Zygmunt. Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z twórcami.
2. „Samochód, którego nie zobaczysz w reklamie” - zlot wyjątkowych samochodów, przygotowany przez Latające Muzeum Motoryzacji i Sekcję Historii Motoryzacji FOMT.
3. Występ zespołu Pod Masztem.
4. Możliwość zwiedzenia obecnie rewitalizowanej (w znacznym stopniu ze środków miasta Wrocławia) barki Ż-2107 noteckiej „Ireny” w stoczni Hubertus (dawna stocznia „Odra”) przy ul. Michalczyka 16.
5. Dla najmłodszych przygotowaliśmy warsztaty modelarskie i plastyczne.
Po raz kolejny spotkanie Bractwa rozpoczynamy wspomnieniem odchodzących na wieczną wachtę i chwilą ciszy. Z żalem i smutkiem przyjęliśmy do wiadomości, że zmarli dwaj znani przedstawiciele środowiska żeglugowego Marian Grębowiec, specjalista eksploatacji portów i żeglugi, przedstawiciel żeglugi w Holandii i Niemczech, i twórca wrocławskiej NAVIGI- Przedsiębiorstwa Dostaw Jnwestycyjnych i Eksportowych i jej długoletni dyrektor Zbigniew Trzciński. Obaj Panowie byli wybitnymi osobowościami, znakomitymi fachowcami darzonymi powszechnym szacunkiem.
Niech spoczywają w pokoju !
Gościem spotkania był Sławek Staszak, absolwent T Ż Ś w 1992 r. a także Wyższej Szkoły Morskiej, II oficer na statkach zagranicznego armatora. Nawiązał z nami kontakt przed dwoma miesiącami; jest zainteresowany odszukaniem kolegów. Wnioskując z rozmowy, Sławek będzie częstszym gościem na naszych spotkaniach. Jesteśmy radzi, iż dla Bractwa pozyskaliśmy reprezentanta absolwentów dekady lat 90. Sławku, witaj w Bractwie!
W dniu 26 marca br odbyło się spotkanie kapituły naszego Bractwa. Celem było ustalenie składu kapituły i określenie planu działania i tematów spotkań Bractwa. Obecnie ukonstytuowany skład kapituły to: - seniorzy Jerzy Onderko i Władysław Stypczyński czuwać będą nad prawidłowością funkcjonowania kapituły Bractwa;
- Anna Broniewska pełnić będzie funkcję ochmistrzyni; - Janusz Fąfara zajmować się będzie prezentacją audiowizualną wszelkie wydarzenia historyczne i aktualne;
-Wojtek Kato pod jego opieką pozostaną wszelkie zbiory archiwalne i biblioteka;
- Zbigniew Priebe jako najbardziej doświadczony w organizacji spotkań Bractwa czuwać będzie nad ich tematyką i kontaktach z osobistościami, których warto zaprosić;
- Violeta Wrona-Gaj przekazywać będzie wszelkie informacje o funkcjonowaniu Muzeum Odry i wynikających stąd zadań dla członków Bractwa.
W czwartek 11 grudnia na pokładzie DW Wróblin spotkaliśmy się wspólnie Bractwo oraz współpracownicy i sympatycy Fundacji Otwartego Muzeum Techniki. Tradycją od lat jest, ze ostatnie spotkanie w roku poświęcone jest podsumowaniu działań, przedstawienia planów na przyszłość i ostatnią najserdeczniejszą częścią spotkania jest łamanie się opłatkiem i składania sobie nawzajem życzeń świątecznych i noworocznych. Tym razem doszedł jeszcze jeden punkt – symboliczne przekazanie kierownictwa w Bractwie.