Dźwig pływający "Wróblin" zbudowany został w latach 1938-1939 w stoczni A. Riedel w Fürstenbergu nad Odrą. Po zakończeniu II wojny światowej znalazł się we Wrocławiu i do naszych dni z powodzeniem wykorzystywany był w pracach budowlanych na Odrze.
Jednostka nigdy nie posiadała własnego napędu. Współcześnie przemieszczana jest za pomocą pchacza.
Dźwig pływający "Wróblin" pracował nieprzerwanie do 19 marca 1954 r., kiedy to pękł cylinder i blok silnika S-64 napędzającego agregat prądotwórczy, dostarczający energii elektrycznej silnikom napędowym dźwigu. "Wróblin" skierowano do stoczni Zacisze we Wrocławiu. Stocznia Wrocławska zrezygnowała jednak z przyjęcia zlecenia na remont kapitalny jednostki. W październiku 1955 r. dźwig przeholowano do Koźla, a prace remontowe powierzono Kozielskim Stoczniom Rzecznym. W 1958 r. zdecydowano aby zainstalować silnik Skoda-Diesel-Marine, typ 4 S 110 chłodzony powietrzem, o mocy 60 KM, 1500 obr/min. W roku 1959 zamontowano nowy zespół prądotwórczy i silnik elektryczny firmy Siemens Schuckert.
Kilka lat później wymieniono ramię dźwigu z konstrukcji nitowanej na spawaną oraz zdemontowano urządzenia sterowe. Jednostka bowiem, posiadała pierwotnie ster płytowy, uruchamiany sterociągami ze sterówki znajdującej się na śródokręciu. Z chwilą wycofania z ruchu holowników i zastąpienia ich pchaczami urządzenie sterowe było już zbędne i zdemontowano je na przełomie lat 60/70. XX w.
PARAMETRY TECHNICZNE DŹWIGU PŁYWAJĄCEGO "WRÓBLIN":
Dźwig pływający "Wróblin" to dzisiaj jedyna jednostka tego typu na Odrze. Od lat 60. XX w. czynny był na wielu budowach odrzańskich, uczestniczył w wielu spektakularnych niejednokrotnie akcjach ratowniczych, raz na Rędzinie ratowano nawet sam dźwig, który spłynął na jaz.
Kiedy jego ostatni właściciel przedsiębiorstwo "Odra-2" znalazło się od 2001 r. w stanie upadłości statek przejął syndyk. Fundacja Otwartego Muzeum Techniki zaproponowała syndykowi (w listopadzie 2001 r.) przejęcie zabytku z myślą nie tylko o jego ekspozycji na Odrze wrocławskiej, ale i utrzymania w stanie sprawności technicznej, tak by mógł w razie potrzeby służyć w akcjach ratowniczych na rzece.
3 czerwca 2002 r. fundacja zakupiła dźwig i podjęła jego remont. Celem obniżenia kosztów utrzymania jednostki dawne pomieszczenia socjalne załogi adaptowano na Pracownię Architektoniczną fundacji. Prace remontowe i konserwacyjne prowadzone są siłami studentów Politechniki Wrocławskiej - członków Miedzywydziałowego Studenckiego Koła Naukowego "Ochrony Zabytkow Techniki" i słuchaczy wykładu "Historii techniki" realizowanego na pokładzie HP "Nadbór".