Bractwo Mokrego Pokładu wydanie specjalne z okazji DNIA ODRY
Dzień Odry 2022 we Wrocławiu
14 maja 2022 r. konkursy, quizy i zabawy, okazja by się dobrze zabawić i dużo dowiedzieć o rzece i żegludze!
Odrą płynie najcenniejszy związek chemiczny w przyrodzie – woda, która jest niezbędna do życia i od wieków była wykorzystywana przez ludy zamieszkałe nad tą rzeką.
Mamy okazję porozmawiać o roli rzeki w kształtowaniu krajobrazu, wpływu na przyrodę, na życie ludzkie, jej gospodarcze wykorzystanie na przestrzeni dziejów i podejmowanych obecnie prób utworzenia nowoczesnej drogi transportowej, ale także o nawoływaniu przywrócenia jej naturalnego biegu przez ruchy ekologiczne. Odra posiada duży potencjał turystyczny i przyrodniczy, ale także transportowy. Mówi się, że żeglarstwo rekreacyjne i uprawianie turystyki wodnej stało się ważnym czynnikiem gospodarczym, szczególnie to widoczne jest to na Mazurach.
2
Wzrosło znaczenie ochrony środowiska i przyrody oraz wyzwania związane ze zmianami klimatu. Komisja Europejska przedstawiła w grudniu 2019 r. „zieloną umowę”, której celem jest zmniejszenia emisji CO2 o 50–55% do 2030 r. Europa zachodnia z pewnością osiągnie ten poziom emisji, to jednak w Polsce nie będzie takie proste. Planowane są dodatkowe inwestycje w transport kolejowy i żeglugę śródlądową oraz przyspieszenie rozwoju transportu o niskiej i zerowej emisji CO2. UE wspiera finansowo plany stymulowania ważnych technologii, takich jak produkcja wodoru, rozwój paliw alternatywnych oraz wychwytywanie, składowanie i wykorzystanie CO2. Żegluga śródlądowa jest pod silną presją ze względu na rosnącą częstotliwość niskiej lub wysokiej wody wynikające ze zmian klimatu. Konieczne są działania na poziomie europejskim, aby żegluga śródlądowa była przyszłościowa. Powinna być określona docelowa głębokość tranzytowa, wysokości prześwitu mostów dla transportu kontenerów w czterech warstwach na rzekach i kanałach przez ośrodki zarządzania i retencji na śródlądowych drogach wodnych w Europie.
Chcemy, by Odra stała się drogą wodną, po której będą płynąć pełne towarów statki zwodowane w rodzimych stoczniach. To szansa na udrożnienie i połączenie Odry z europejską siecią dróg wodnych. Liczymy, że wreszcie będziemy mogli także w naszym kraju i dla naszych obywateli, pracować w zawodach związanych bezpośrednio i pośrednio z żeglugą śródlądową a naszą wiedzę, doświadczenie i kreatywność, tak wysoko ocenianą w innych krajach, wykorzystać dla przekształcenia obecnego stanu dróg wodnych uznanych za istotne dla żeglugi w piękne, bezpieczne oraz gospodarczo użyteczne! Starszy brat Kapituły: Władysław Wąsik
Bractwo Mokrego Pokładu z siedzibą: 51-414 Wrocław, ul. Toruńska 72.
Korespondencję prosimy kierować na adres jw. z dopiskiem Bractwo Mokrego Pokładu.