Barka powstała w 1936 r. w stoczni bydgoskiej. Zbudowano ją w konstrukcji stalowej, nitowanej, jako krytą z trzema ładowniami. Do 1989 r. barka eksploatowana była na Kanale Bydgoskim i na Odrzańskiej Drodze Wodnej. W 1990 r. przeprowadzoną ją do Szczecina i wykorzystywano w roli magazynu depozytu sprzętu pochodzącego z innych barek. W ładowni rufowej urządzono koszarkę z miejscami dla 8 pracowników Żeglugi Bydgoskiej, zaś w rufowej kajucie socjalnej stację dyspozytorską i dozoru jednostek Żeglugi Bydgoskiej. W tych rolach barkę (na postoju) eksploatowano do 1998 r. W styczniu 2003 r. barkę zakupiła Fundacja Otwartego Muzeum Techniki. W 2004 r. przeprowadziła wymianę poszycia dna i konserwację kadłuba (pod nadzorem Polskiego Rejestru Statków) w stoczni PORTA ODRA, po czym 6 grudnia 2004 r. przyprowadziła jednostkę ze Szczecina do Wrocławia., podejmując przygotowania do remontu barki i jej adaptacji na Centrum Interpretacji Dziedzictwa Technicznego Odry.
Parametry techniczne:
Przed deszczową jesienią i śnieżną zimą istnieje potrzeba zabezpieczenia barki „Ireny” przed korozją.
Czynności z tym związane zaplanowane są na piątek 2-go października. Wszystkich chętnych zapraszamy
z kombinezami i rękawicami na stocznię przy ul. Michalczyka (dawna „remontówka” przy ul. Długiej)
o godz. 9-tej. Można telefonicznie zgłaszać się wcześniej do starszego brata Tadeusza Sobiegraja
tel. 504 549 298. Po zakończeniu prac przewidywany jest piknik nad Odrą.
Zapraszamy: Kapituła Bractwa
4 sierpnia br. na Nadborze odbyło się robocze spotkanie przedstawicieli zarządu Fundacji Otwartego Muzeum Techniki, Bractwa oraz Polskiego Rejestru Statków. Cel- omówienie spraw związanych z remontem/ odbudową barki Ż-2107 ex. Irena- przygotowanie dokumentacji- projektów i kosztorysów:
a)instalacji elektrycznej i grzewczej ,
b)wodnej, w tym sanitarnej i pomieszczeń socjalnych.
Z aktualnego zaawansowania robót na barce wynika, że całość prac stoczniowych kadłuba wykonywanych na slipie zostanie zakończona w br.
Fotki prezentują część podwodną kadłuba, wnętrze oraz pokład. Prace przebiegają zgodnie z przyjętym harmonogramem, a zleceniodawca FOMT ma nadzieję na kontynuowanie II fazy remontu jeszcze tej jesieni; miejmy nadzieję, że tak się stanie.
Czytaj więcej: Ż-2107 ex. Irena na slipie we wrocławskiej stoczni HUBERTUS
Drodzy Bracia i Sympatycy,
podając do wiadomości fakt o rozpoczęciu odbudowy barki holowanej Ż-2107, zapraszam do zapoznania się z historią barki i jej przeznaczeniem. Krótkie teksty po zakończeniu czytania zaświadczą o tym co Czytelnicy na ten temat mają do powiedzenia; zachęcam do wyrażania swoich opinii w tej sprawie.
Pozdrawiam
Zbyszek Priebe
PS Klik w link
Fot. www.fomt.pl